Advertisement

  1. ITV Report

Derby County vs QPR: Everything you need to know

Derby County will face QPR at Wembley Stadium on May 24 Photo: Steve Mitchell/EMPICS Sport // Dominic Lipinski/PA

PROFILES

Derby County

  • Nickname: The Rams
  • Founded: February 5, 1884, by William Morley
  • Ground: Pride Park, Derby
  • Capacity: 33,597
  • Manager: Steve McClaren
  • Chairman: Andrew Appleby

Queens Park Rangers

  • Nicknames: QPR / The Hoops
  • Founded: 1882
  • Ground: Loftus Road Stadium
  • Capacity: 18,489
  • Manager: Harry Rednknapp
  • Chairman: Tony Fernandes

HONOURS

Derby County

  • Premier League - top in 1972 and 1975
  • Championship - top in 1912, 1915, 1969, 1987. Won play-off in 2007
  • League One - top in 1957
  • FA Cup - winners in 1946
  • FA Charity Shield - winners in 1975

QPR

  • Premier League - runners-up in 1976
  • Championship - top in 1983 and 2011. Runners-up in 1968 and 1973
  • League One - winners in 1948 and 1967. Runners-up in 1947 and 2004
  • FA Cup - runners-up in 1982
  • FA Charity Shield - runners-up in 1908 and 1912
  • League Cup - winners in 1967. Runners-up in 1986

SEASON STATS

Derby County . . . . . . . . . . . . QPR

Won - 25 . . . . . . . . . . . . . . . . Won - 23

Drawn - 10 . . . . . . . . . . . . . . Drawn - 11

Lost - 11 . . . . . . . . . . . . . . . . Lost - 12


MANAGER PROFILES

Derby County: Steve McClaren

Career

Player: Hull City, 1979 - 1985; Derby County, 1985 - 1988; Lincoln City - 1987; Bristol City - 1988; Oxford Utd, 1989 - 1992

Assistant manager: Man Utd, 1999 - 2001

Manager: Middlesborough, 2001 - 2006; England, Aug 2006 - Dec 2007; FC Twente, 2008 - 2010; VfL Wolfsburg, May 2010 - Feb 2011; Nottingham Forest, June 2011 - Oct 2011; FC Twente, Jan 2012 - Feb 2013

Coach: QPR, July 2013 - Sept 2013

Manager: Derby County, 2013 - present

QPR: Harry Redknapp

Career

Player: West Ham, 1965 - 1972; Bournemouth, 1972 - 1976; Seattle Sounders, 1976 - 1979

Coach: Bournemouth, 1982 - 1983

Manager: Bournemouth, 1983 - 1992

Assistant manager: West Ham, 1992 - 1994

Manager: West Ham, 1994 - 2001; Portsmouth, 2002 - 2004; Southampton, 2002 - 2005; Portsmouth, 2005 - 2008; Tottenham Hotspur, 2008 - 2012; QPR, 2012 - present

More on this story