FIFA announce 2014 World Cup finals itinerary detailing match times and venues

England will discover their fate in Friday's World Cup draw. Photo: PA

FIFA has today announced the format for the 2014 World Cup draw.

Here, we outline the dates, venues and kick-off times for the finals matches.

*Kick-off times BST

GROUP A

Matches

June 12 Sao Paulo, 2100: Brazil v A2

June 13 Natal, 1700: A3 v A4

June 17 Fortaleza, 2000: Brazil v A3

June 18 Manaus, 2000: A4 v A2

June 23 Brasilia, 2100: A4 v Brazil

June 23 Recife, 2100: A2 v A3

GROUP B

June 13 Salvador, 2000: B1 v B2

June 13 Cuiaba, 2300: B3 v B4

June 18 Rio de Janeiro, 2300: B1 v B3

June 18 Porto Alegre, 1700: B4 v B2

June 23 Curitiba, 1700: B4 v B1

June 23 Sao Paulo, 1700: B2 v B3

GROUP C

June 14 Belo Horizonte, 1700: C1 v C2

June 14 Recife, 2300: C3 v C4

June 19 Brasilia, 1700: C1 v C3

June 19 Natal, 2300: C4 v C2

June 24 Cuiaba, 2100: C4 v C1

June 24 Fortaleza, 2100: C2 v C3

GROUP D

June 14 Fortaleza, 2000: D1 v D2

June 15 Manaus, 0200: D3 v D4

June 19 Sao Paulo, 2000: D1 v D3

June 20 Recife, 1700: D4 v D2

June 24 Natal, 1700: D4 v D1

June 24 Belo Horizonte, 1700: D2 v D3

GROUP E

June 15 Brasilia, 1700: E1 v E2

June 15 Porto Alegre, 2000: E3 v E4

June 20 Salvador, 2000: E1 v E3

June 20 Curitiba, 2300: E4 v E2

June 25 Manaus, 2100: E4 v E1

June 25 Rio de Janeiro, 2100: E2 v E3

GROUP F

June 15 Rio de Janeiro, 2300: F1 v F2

June 16 Curitiba, 2000: F3 v F4

June 21 Belo Horizonte, 1700: F1 v F3

June 21 Cuiaba, 2300: F4 v F2

June 25 Porto Alegre, 1700: F4 v F1

June 25 Salvador, 1700: F2 v F3

GROUP G

June 16 Salvador, 1700: G1 v G2

June 16 Natal, 2300: G3 v G4

June 21 Fortaleza, 2000: G1 v G3

June 22 Manaus, 2000: G4 v G2

June 26 Recife, 1700: G4 v G1

June 26 Brasilia, 1700: G2 v G3

GROUP H

June 17 Belo Horizonte, 1700: H1 v H2

June 17 Cuiaba, 2300: H3 v H4

June 22 Rio de Janeiro, 2300: H1 v H3

June 22 Porto Alegre, 1700: H4 v H2

June 26 Sao Paulo, 2100: H4 v H1

June 26 Curitiba, 2100: H2 v H3

LAST 16

Match 49 - June 28 Belo Horizonte, 1700: Winner A v Runner-up B

Match 50 - June 28 Rio de Janeiro, 2100: Winner C v Runner-up D

Match 51 - June 29 Fortaleza, 1700: Winner B v Runner-up A

Match 52 - June 29 Recife, 2100: Winner D v Runner-up C

Match 53 - June 30 Brasilia, 1700: Winner E v Runner-up F

Match 54 - June 30 Porto Alegre, 2100: Winner G v Runner-up H

Match 55 - July 1 Sao Paulo, 1700: Winner F v Runner-up E

Match 56 - July 1 Salvador, 2100: Winner H v Runner-up G

QUARTER-FINALS

Match 57 - July 4 Fortaleza, 2100: Winner Match 49 v Winner Match 50

Match 58 - July 4 Rio de Janeiro, 1700: Winner Match 53 v Winner Match 54

Match 59 - July 5 Salvador, 2100: Winner Match 51 v Winner Match 52

Match 60 - July 5 Brasilia, 1700: Winner Match 55 v Winner Match 56

SEMI-FINALS

July 8 Belo Horizonte, 2100: Winner Match 57 v Winner Match 58

July 9 Sao Paulo, 2100: Winner Match 59 v Winner Match 60

THIRD-PLACE PLAY-OFF

July 12 Brasilia, 2100

FINAL

July 13 Rio de Janeiro, 2000