This is how things stand in every constituency in Yorkshire and Lincolnshire following the General Election in 2017:

ASHFIELD

  • Party: Labour

  • MP: Gloria de Piero (not standing for re-election)

  • Majority: 441 votes (0.9%)

  • Second party: Conservatives

BARNSLEY CENTRAL

  • Party: Labour

  • MP: Dan Jarvis

  • Majority: 15,546 votes (39.8%)

  • Second party: Conservatives

BARNSLEY EAST

  • Party: Labour

  • MP: Stephanie Peacock

  • Majority: 13,283 votes (32.5%)

  • Second party: Conservatives

BASSETLAW

  • Party: Labour

  • MP: John Mann (not standing for re-election)

  • Majority: 4,852 votes (9.3%)

  • Second party: Conservatives

BATLEY & SPEN

  • Party: Labour

  • MP: Tracey Brabin

  • Majority: 8,961 votes (16.7%)

  • Second party: Conservatives

BEVERLEY & HOLDERNESS

  • Party: Conservative

  • MP: Graham Stuart

  • Majority: 14,042 votes (25.3%)

  • Second party: Labour

BOLSOVER

  • Party: Labour

  • MP: Denis Skinner

  • Majority: 5,288 votes (11.4%)

  • Second party: Conservatives

BOSTON & SKEGNESS

  • Party: Conservative

  • MP: Matt Warman

  • Majority: 16,572 votes (38.6%)

  • Second party: Labour

BRADFORD EAST

  • Party: Labour

  • MP: Imran Hussain

  • Majority: 20,540 votes (45%)

  • Second party: Conservatives

BRADFORD SOUTH

  • Party: Labour

  • MP: Judith Cummings

  • Majority: 6,700 votes (16.3%)

  • Second party: Conservatives

BRADFORD WEST

  • Party: Labour

  • MP: Naz Shah

  • Majority: 29,444 votes (64.7%)

  • Second party: Conservatives

BRIGG & GOOLE

  • Party: Conservatives

  • MP: Andrew Percy

  • Majority: 12,363 votes (27.4%)

  • Second party: Labour

CALDER VALLEY

  • Party: Conservative

  • MP: Craig Whittaker

  • Majority: 609 votes (1%)

  • Second party: Labour

CHESTERFIELD

  • Party: Labour

  • MP: Toby Perkins

  • Majority: 9,605 votes (20%)

  • Second party: Conservatives

CLEETHORPES

  • Party: Conservatives

  • MP: Martin Vickers

  • Majority: 10,400 votes (21.7%)

  • Second party: Labour

COLNE VALLEY

  • Party: Labour

  • MP: Thelma Walker

  • Majority: 915 votes (1.5%)

  • Second party: Conservatives

DERBYSHIRE DALES

  • Party: Conservatives

  • MP: Patrick McLoughlin

  • Majority: 14,327 votes (28.9%)

  • Second party: Labour

DERBYSHIRE NORTH EAST

  • Party: Conservatives

  • MP: Lee Rowley

  • Majority: 2,867 votes (5.7%)

  • Second party: Labour

DEWSBURY

  • Party: Labour

  • MP: Paula Sherriff

  • Majority: 3,321 votes (5.9%)

  • Second party: Conservatives

DONCASTER CENTRAL

  • Party: Labour

  • MP: Dame Rosie Winterton

  • Majority: 10,131 votes (23.5%)

  • Second party: Conservatives

DONCASTER NORTH

  • Party: Labour

  • MP: Ed Miliband

  • Majority: 14,024 votes (33.2%)

  • Second party: Conservatives

DON VALLEY

  • Party: Labour

  • MP: Caroline Flint

  • Majority: 5,169 votes (11.2%)

  • Second party: Conservatives

ELMET & ROTHWELL

  • Party: Conservatives

  • MP: Alec Shelbrooke

  • Majority: 9,805 votes (16.5%)

  • Second party: Labour

GAINSBOROUGH

  • Party: Conservatives

  • MP: Sir Edward Leigh

  • Majority: 17,023 votes (33.1%)

  • Second party: Labour

GRANTHAM & STAMFORD

  • Party: Conservative

  • MP: Nick Boles

  • Majority: 20,094 votes (35.5%)

  • Second party: Labour

GREAT GRIMSBY

  • Party: Labour

  • MP: Melanie Onn

  • Majority: 2,565 votes (7.2%)

  • Second party: Conservatives

HALIFAX

  • Party: Labour

  • MP: Holly Lynch

  • Majority: 5,316 votes (11.1%)

  • Second party: Conservatives

HALTEMPRICE & HOWDEN

  • Party: Conservatives

  • MP: David Davies

  • Majority: 15,405 votes (30%)

  • Second party: Labour

HARROGATE & KNARESBOROUGH

  • Party: Conservatives

  • MP: Andrew Jones

  • Majority: 18,168 votes (32%)

  • Second party: Liberal Democrates

HEMSWORTH

  • Party: Labour

  • MP: Jon Trickett

  • Majority: 10,174 votes (22.1%)

  • Second party: Conservatives

HUDDERSFIELD

  • Party: Labour

  • MP: Barry Sheerman

  • Majority: 12,005 votes (27.4%)

  • Second party: Conservatives

KEIGHLEY

  • Party: Labour

  • MP: Jon Grogan

  • Majority: 249 votes (0.5%)

  • Second party: Conservatives

KINGSTON UPON HULL EAST

  • Party: Labour

  • MP: Karl Turner

  • Majority: 10,396 votes (28.4%)

  • Second party: Conservatives

KINSGTON UPON HULL NORTH

  • Party: Labour

  • MP: Diana Johnson

  • Majority: 14,262 votes (38.5%)

  • Second party: Conservatives

KINGSTON UPON HULL WEST & HESSLE

  • Party: Labour

  • MP: Emma Hardy

  • Majority: 8,025 votes (23.3%)

  • Second party: Conservatives

LEEDS CENTRAL

  • Party: Labour

  • MP: Hilary Benn

  • Majority: 23,698 votes (49.7%)

  • Second party: Conservatives

LEEDS EAST

  • Party: Labour

  • MP: Richard Burgon

  • Majority: 12,752 votes (30.8%)

  • Second party: Conservatives

LEEDS NORTH EAST

  • Party: Labour

  • MP: Fabian Hamilton

  • Majority: 16,991 votes (32.1%)

  • Second party: Conservatives

LEEDS NORTH WEST

  • Party: Labour

  • MP: Alex Sobel

  • Majority: 4,224 (9.1%)

  • Second party: Conservatives

LEEDS WEST

  • Party: Labour

  • MP: Rachel Reeves

  • Majority: 15,965 votes (37.8%)

  • Second party: Conservatives

LINCOLN

  • Party: Labour

  • MP: Karen Lee

  • Majority: 1,538 votes (3.2%)

  • Second party: Conservatives

LOUTH & HORNCASTLE

  • Party: Conservatives

  • MP: Victoria Atkins

  • Majority: 19,641 votes (37.2)

  • Second party: Labour

MANSFIELD

  • Party: Conservatives

  • MP: Ben Bradley

  • Majority: 1,057 votes (2.1%)

  • Second party: Labour

MORLEY & OUTWOOD

  • Party: Conservatives

  • MP: Andrea Jenkyns

  • Majority: 2,104 votes (4%)

  • Second party: Labour

NEWARK

  • Party: Conservatives

  • MP: Robert Jenrick

  • Majority: 18,149 votes (33%)

  • Second party: Labour

NORMANTON, PONTEFRACT & CASTLEFORD

  • Party: Labour

  • MP: Yvette Cooper

  • Majority: 14,499 votes (29.5%)

  • Second party: Conservatives

PENISTONE & STOCKSBRIDGE

  • Party: Labour

  • MP Angela Smith (not standing for re-election)

  • Majority: 1,322 votes (2.6%)

  • Second party: Conservatives

PUDSEY

  • Party: Conservatives

  • MP: Stuart Andrew

  • Majority: 331 votes (0.7%)

  • Second party: Labour

RICHMOND

  • Party: Conservatives

  • MP: Rishi Sunack

  • Majority: 23,108 votes (40.5%)

  • Second party: Labour

ROTHER VALLEY

  • Party: Labour

  • MP: Sir Kevin Barron (not standing for re-election)

  • Majority: 3,382 votes (7.8%)

  • Second party: Conservatives

ROTHERHAM

  • Party: Labour

  • MP: Sarah Champion

  • Majority: 11,387 votes (30%)

  • Second party: Conservatives

SCARBOROUGH & WHITBY

  • Party: Conservatives

  • MP: Robert Goodwill

  • Majority: 3,435 votes (6.8%)

  • Second party: Labour

SCUNTHORPE

  • Party: Labour

  • MP: Nic Dakin

  • Majority: 3,431 votes (8.5%)

  • Second party: Conservatives

SELBY & AINSTY

  • Party: Conservatives

  • MP: Nigel Adams

  • Majority: 13,772 votes (24.5%)

  • Second party: Labour

SHEFFIELD CENTRAL

  • Party: Labour

  • MP: Paul Blomfield

  • Majority: 27,748 votes (57.9%)

  • Second party: Conservatives

SHEFFIELD HEELEY

  • Party: Labour

  • MP: Louise Haigh

  • Majority: 13,828 votes (31.3%)

  • Second party: Conservatives

SHEFFIELD SOUTH EAST

  • Party: Labour

  • MP: Clive Betts

  • Majority: 11,798 votes (27%)

  • Second party: Conservatives

SHEFFIELD BRIGHTSIDE & HILLSBOROUGH

  • Party: Labour

  • MP: Gill Furniss

  • Majority: 19,143 votes (45.7%)

  • Second party: Conservatives

SHEFFIELD HALLAM

  • Party: Labour

  • MP: Jared O'Mara (not standing for re-election)

  • Majority: 2,125 votes (3.8%)

  • Second party: Liberal Democrats

SHIPLEY

  • Party: Conservatives

  • MP: Philip Davies

  • Majority: 4,681 votes (8.8%)

  • Second party: Labour

SKIPTON & RIPON

  • Party: Conservatives

  • MP: Julian Smith

  • Majority: 19,985 votes (34.4%)

  • Second party: Labour

SLEAFORD & NORTH HYKEHAM

  • Party: Conservatives

  • MP: Caroline Johnson

  • Majority: 24,897 votes (49.5%)

  • Second party: Labour

SOUTH HOLLAND & THE DEEPINGS

  • Party: Conservatives

  • MP: John Hayes

  • Majority: 24,897 votes (49.5%)

  • Second party: Labour

THIRSK & MALTON

  • Party: Conservatives

  • MP: Kevin Hollinrake

  • Majority: 19,001 votes (33.9%)

  • Second party: Labour

WAKEFIELD

  • Party: Labour

  • MP: Mary Creagh

  • Majority: 2,176 votes (4.7%)

  • Second party: Conservatives

WENTWORTH & DEARNE

  • Party: Labour

  • MP: John Healey

  • Majority: 14,803 votes (33.7%)

  • Second party: Conservatives

YORK CENTRAL

  • Party: Labour

  • MP: Rachael Maskell

  • Majority: 18,575 votes (35%)

  • Second party: Conservatives

YORK OUTER

  • Party: Conservatives

  • MP: Julian Sturdy

  • Majority: 8,289 votes (14.4%)

  • Second party: Labour

YORKSHIRE EAST

  • Party: Conservatives

  • MP: Greg Knight

  • Majority: 15,006 votes (27.8%)

  • Second party: Labour