Advertisement

  1. ITV Report

The West Midlands results in the 2019 General Election

ALDRIDGE BROWNHILLS- Conservative hold- Wendy Morton

BIRMINGHAM EDGBASTON- Labour hold- Preet Kaur Gill

BIRMINGHAM ERDINGTON- Labour hold- Jack Dromey

BIRMINGHAM HALL GREEN- Labour hold- Tahir Ali

BIRMINGHAM HODGE HILL- Labour hold- Liam Byrne

BIRMINGHAM LADYWOOD- Labour hold- Shabana Mahmood

BIRMINGHAM NORTHFIELD- Conservative gain- Gary Sambrook

BIRMINGHAM PERRY BARR- Labour hold- Khalid Mahmood

BIRMINGHAM SELLY OAK- Labour hold- Steve McCabe

BIRMINGHAM YARDLEY- Labour hold- Jess Phillips

BROMSGROVE- Conservative hold- Sajid Javid

BURTON- Conservative hold- Kate Griffiths

CANNOCK CHASE- Conservative hold- Amanda Milling

CHELTENHAM- Conservative hold- Alex Chalk

COVENTRY NORTH EAST- Labour hold- Christina Richards

COVENTRY NORTH WEST- Labour hold- Taiwo Owetami

COVENTRY SOUTH- Labour hold- Zarah Sultana

DUDLEY NORTH- Conservative gain- Marco Longhi

DUDLEY SOUTH- Conservative hold- Mike Wood

HALESOWEN & ROWLEY REGIS- Conservative hold- James Morris

HEREFORD & HEREFORDSHIRE SOUTH- Conservative hold- Jesse Norman

NORTH HEREFORDSHIRE- Conservative hold- Bill Wiggin

KENILWORTH & SOUTHAM- Conservative hold- Jeremy Wright

LICHFIELD - Conservative hold- Michael Fabricant

LUDLOW- Conservative hold- Philip Dunne

MERIDEN - Conservative hold - Saqib Bhatti

NEWCASTLE-UNDER-LYME- Conservative gain- Aaron Bell

NUNEATON - Conservative hold - Marcus Jones

REDDITCH- Conservative hold- Rachel Maclean

RUGBY- Conservative hold- Mark Pawsy

SHREWSBURY & ATCHAM- Conservative hold- Daniel Kawczynski

SHROPSHIRE NORTH- Conservative hold- Owen Paterson

SOLIHULL- Conservative hold- Julian Knight

STAFFORD- Conservative hold- Theo Clarke

STAFFORDSHIRE MOORLANDS- Conservative hold- Karen Bradley

SOUTH STAFFORDSHIRE- Conservative hold- Gavin Williamson

STOURBRIDGE- Conservative hold- Suzanne Webb

STOKE-ON-TRENT CENTRAL- Conservative gain- Jo Gideon

STOKE-ON-TRENT NORTH- Conservative gain- Jonathan Gullis

STOKE-ON-TRENT SOUTH- Conservative hold- Jack Brereton

STONE- Conservative hold- Bill Cash

STRATFORD-ON-AVON- Conservative hold- Nadhim Zahawi

SUTTON COLDFIELD- Conservative hold- Andrew Mitchell

TAMWORTH- Conservative hold- Christopher Pincher

TELFORD- Conservative hold- Lucy Allan

TEWKESBURY- Conservative hold- Laurence Robertson

WALSALL NORTH- Conservative hold- Edmund Hughes

WALSALL SOUTH- Labour hold- Valerie Vaz

WARLEY-Labour hold- John Spellar

WARWICK & LEAMINGTON- Labour hold- Matt Wastern

WARWICKSHIRE NORTH- Conservative hold- Craig Tracey

WEST BROMWICH EAST-Conservative gain- Nicola Richards

WEST BROMWICH WEST- Conservative gain- Shaun Bailey

WOLVERHAMPTON NORTH EAST- Conservative gain- Jane Stevenson

WOLVERHAMPTON SOUTH EAST- Labour hold- Pat McFadden

WOLVERHAMPTON SOUTH WEST- Conservative gain- Stuart Anderson

WORCESTER- Conservative hold- Robin Walker

MID WORCESTERSHIRE- Conservative hold- Nigel Huddleston

WEST WORCESTERSHIRE- Conservative hold- Harriett Baldwin

THE WREKIN- Conservative hold- Mark Pritchard

WYRE FOREST- Conservative hold- Mark Garnier

More on this story