General Election Results: South East

  • Stacey Poole has a round-up of the results for the South East:

ASHFORD CON HOLDDamian Green (Con) 37,270 Dara Farrell (Lab) 13,241 Adrian Gee-Turner (Lib Dem) 6,048 Mandy Rossi (Green) 2,638Susannah De Sanvil (Ind) 862

BEXHILL & BATTLE CON HOLDHuw Merriman (Con) 37,590Christine Bayliss (Lab) 11,531 Martin Saunders (Lib Dem) 7,280 Jonathan Kent (Green) 2,692

S BASILDON & E THURROCKCON HOLDStephen James Metcalfe (Con) 29,973Jack Anthony Ferguson, (Lab) 10,051Kerry James Daryl Luke Smith (Ind) 3,316Michael Bukola (Lib Dem) 1,957

BASILDON & BILLERICAYCON HOLDJohn Baron (Con) 29,590Andrew Gordon (Lab) 9,178Edward Sainsbury (Lib Dem) 3,741Stewart Goshawk (Green) 1,395Simon Breedon (Soc Dem) 224

BRIGHTON KEMPTOWN LAB CO-OP HOLDLloyd Russell-Moyle (Lab Co-op) 25,033 Joe Miller (Con) 16,972 Ben Thomas (Lib Dem) 2,964 Alexandra Phillips (Green) 2,237Graham Cushway (Brexit) 1,327

BRIGHTON PAVILION GREEN HOLDCaroline Lucas (Green) 33,151 Adam Imanpour (Lab) 13,211 Emma Hogan (Con) 10,176 Richard Milton (Brexit) 770 Citizen Skwith (Loony) 301 Bob Dobbs (Ind) 212 Nigel Furness (UKIP) 177

CANTERBURYLAB HOLDRosie Duffield (Lab) 29,018Anna Firth (Con) 27,182Clare Malcolmson (Lib Dem) 3,408Michael Gould (Ind) 505

CHATHAM & AYLESFORDCON HOLDTracey Crouch (Con) 28,856Vince Maple (Lab) 10,316David Naghi (Lib Dem) 2,866Geoff Wilkinson (Green) 1,090John Gibson (CPA) 212

CRAWLEYCON HOLD Henry Smith (Con) 27,041 Peter Lamb (Lab) 18,680 Khalil Yousuf (Lib Dem) 2,728 Iain Dickson (Green) 1,451

DARTFORDCON HOLDGareth Johnson (Con) 34,006Sacha Gosine (Lab) 14,846 Kyle Marsh (Lib Dem) 3,735Mark Lindop (Green) 1,435

DOVERCON HOLDNatalie Elphicke (Con) 28,830 Charlotte Cornell (Lab) 16,552 Simon Dodd (Lib Dem) 2,895 Beccy Sawbridge (Green) 1,371 Nathan Sutton (Ind) 916 Eljai Morais (Women) 137

EASTBOURNECON GAIN FROM LIB DEMCaroline Ansell (Con) 26,951Stephen Lloyd (Lib Dem) 22,620Jake Lambert (Lab) 3,848Stephen Gander (Brexit) 1,530Ken Pollock (Ind) 185

FAVERSHAM & KENT MIDCON HOLDHelen Whately (Con) 31,864Jenny Reeves (Lab) 9,888Hannah Amanda Perkin (Lib Dem) 6,170Hannah Yvette Temple (Green) 2,103Gary Butler (Ind) 369

FOLKESTONE & HYTHECON HOLDDamian Collins (Con) 35,483Laura Davison (Lab) 14,146Simon Bishop (Lib Dem) 5,755Georgina Treloar (Green) 2,706Henry Bolton (Ind) 576Colin Menniss (Soc Dem) 190Rohen Kapur (Young) 80Andy Thomas (SPGB) 69

GILLINGHAM & RAINHAMCON HOLDRehman Chishti (Con) 28,173 Andy Stamp (Lab) 13,054 Alan Bullion (Lib Dem) 2,503George Salomon (Green) 1,043 Rob McCulloch Martin (UKIP) 837Peter Cook (Ind) 229Roger Peacock (CPA) 119

GRAVESHAMCON HOLDAdam Holloway (Con) 29,580Lauren Sullivan (Lab) 13,999Ukonu Obasi (Lib Dem) 2,584Marna Gilligan (Green) 1,397

HASTINGS & RYECON HOLDSally-Ann Hart (Con) 26,896 Peter Chowney (Lab) 22,853 Nick Perry (Lib Dem) 3,960 Paul Crosland (Ind) 565

HORSHAMCON HOLDJeremy Quin (Con) 35,900Louise Potter (Lib Dem) 14,773Michael Jones (Lab) 9,424Catherine Ross (Green) 2,668Jim Duggan (Peace) 477

HOVELAB HOLDPeter Kyle (Lab) 32,876Robert Nemeth (Con) 15,832Beatrice Bass (Lib Dem) 3,731Ollie Sykes (Green) 2,496 Angela Hancock (Brexit) 1,111Dame Dixon (Loony) 195 Charlotte Sabel (Ind) 150

LEWESCON HOLDMaria Caulfield (Con) 26,268 Oli Henman (Lib Dem) 23,811 Kate Chappell (Lab) 3,206 Johnny Denis (Green) 1,453 Paul Cragg (ND) 113

MAIDSTONE & THE WEALDCON HOLDHelen Grant (Con) 31,220Daniel Robert Wilkinson (Lab) 9,448James Martin Willis (Lib Dem) 8,482Stuart Robert Jeffery (Green) – 2,172Yolande Ann Kenward (Ind) 358

ROCHESTER & STROODCON HOLDKelly Tolhurst (Con) 31,151Teresa Murray (Lab) 14,079Graham Colley (Lib Dem) 3,717Sonia Hyner (Green) 1,312Roy Freshwater (UKIP) 1,080 Chris Spalding (Ind) 587

SEVENOAKSCON HOLDLaura Trott (Con) 30,932 Gareth Willis (Lib Dem) 10,114 Seamus McCauley (Lab) 6,946 Paul Wharton (Green) 1,974 Paulette Furse (Ind) 695 Sean Finch (Libertarian) 295

SITTINGBOURNE & SHEPPEYCON HOLDGordon Henderson (Con) 34,742 Clive Johnson (Lab) 10,263 Ben Martin (Lib Dem) 3,213 Monique Bonney (Ind) 1,257 Sam Collins (Green) 1,188 Mad Mike Young (Loony) 404 Lee McCall (Ind) 327

SUSSEX MIDCON HOLDMims Davies (Con) 33,455 Robert Eggleston (Lib Dem) 15,258 Gemma Bolton (Lab) 11,218 Deanna Nicholson (Green) 2,234 Baron von Thunderclap (Loony) 550 Brett Mortensen (Advance) 47

THANET NORTHCON HOLDSir Roger Gale (Con) 30,066 Coral Jones (Lab) 12,877 Angie Curwen (Lib Dem) 3,439 Rob Edwards (Green) 1,796

THANET SOUTHCON HOLDCraig Mackinlay (Con) 27,084 Rebecca Gordon-Nesbitt (Lab) 16,497 Martyn Pennington (Lib Dem) 2,727 Becky Wing (Green) 1,949

THURROCKCON HOLDJackie Doyle-Price (Con) 27,795 John Kent (Lab) 16,313 Stewart Stone (Lib Dem) 1,510 James Woollard Ind (1,042) Ben Harvey (Green) 807

TONBRIDGE & MALLINGCON HOLDTom Tugendhat (Con) 35,784 Richard Morris (Lib Dem) 8,843 Dylan Jones (Lab) 8,286 April Clark (Green) 4,090

TUNBRIDGE WELLSCON HOLDGreg Clark (Con) 30,119 Ben Chapelard (Lib Dem) 15,474 Antonio Weiss (Lab) 8,098 Christopher Camp (Ind) 488 Nigel Peacock (Ind) 471

WEALDENCON HOLDNus Ghani (Con) 37,043 Chris Bowers (Lib Dem) 11,388Angie Smith (Lab) 9,377Georgia Taylor (Green) 3,099

WORTHING EAST & SHOREHAMCON HOLDTim Loughton (Con) 27,107 Lavinia O'Connor (Lab) 19,644 Ashley Ridley (Lib Dem) 4,127 Leslie Groves Williams (Green) 2,006 Sophie Cook (ND) 255

WORTHING WESTCON HOLDSir Peter Bottomley (Con) 30,475 Beccy Cooper (Lab) 15,652 Jamie Bennett (Lib Dem) 6,024 Jo Paul (Green) 2,008 David Aherne (Ind) 489