Advertisement

  1. ITV Report

General Election Results: South East

  • Stacey Poole has a round-up of the results for the South East:

ASHFORD CON HOLD Damian Green (Con) 37,270 Dara Farrell (Lab) 13,241 Adrian Gee-Turner (Lib Dem) 6,048 Mandy Rossi (Green) 2,638 Susannah De Sanvil (Ind) 862

BEXHILL & BATTLE CON HOLD Huw Merriman (Con) 37,590 Christine Bayliss (Lab) 11,531 Martin Saunders (Lib Dem) 7,280 Jonathan Kent (Green) 2,692

S BASILDON & E THURROCK CON HOLD Stephen James Metcalfe (Con) 29,973 Jack Anthony Ferguson, (Lab) 10,051 Kerry James Daryl Luke Smith (Ind) 3,316 Michael Bukola (Lib Dem) 1,957

BASILDON & BILLERICAY CON HOLD John Baron (Con) 29,590 Andrew Gordon (Lab) 9,178 Edward Sainsbury (Lib Dem) 3,741 Stewart Goshawk (Green) 1,395 Simon Breedon (Soc Dem) 224

BRIGHTON KEMPTOWN LAB CO-OP HOLD Lloyd Russell-Moyle (Lab Co-op) 25,033 Joe Miller (Con) 16,972 Ben Thomas (Lib Dem) 2,964 Alexandra Phillips (Green) 2,237 Graham Cushway (Brexit) 1,327

BRIGHTON PAVILION GREEN HOLD Caroline Lucas (Green) 33,151 Adam Imanpour (Lab) 13,211 Emma Hogan (Con) 10,176 Richard Milton (Brexit) 770 Citizen Skwith (Loony) 301 Bob Dobbs (Ind) 212 Nigel Furness (UKIP) 177

CANTERBURY LAB HOLD Rosie Duffield (Lab) 29,018 Anna Firth (Con) 27,182 Clare Malcolmson (Lib Dem) 3,408 Michael Gould (Ind) 505

CHATHAM & AYLESFORD CON HOLD Tracey Crouch (Con) 28,856 Vince Maple (Lab) 10,316 David Naghi (Lib Dem) 2,866 Geoff Wilkinson (Green) 1,090 John Gibson (CPA) 212

CRAWLEY CON HOLD Henry Smith (Con) 27,041 Peter Lamb (Lab) 18,680 Khalil Yousuf (Lib Dem) 2,728 Iain Dickson (Green) 1,451

DARTFORD CON HOLD Gareth Johnson (Con) 34,006 Sacha Gosine (Lab) 14,846 Kyle Marsh (Lib Dem) 3,735 Mark Lindop (Green) 1,435

DOVER CON HOLD Natalie Elphicke (Con) 28,830 Charlotte Cornell (Lab) 16,552 Simon Dodd (Lib Dem) 2,895 Beccy Sawbridge (Green) 1,371 Nathan Sutton (Ind) 916 Eljai Morais (Women) 137

EASTBOURNE CON GAIN FROM LIB DEM Caroline Ansell (Con) 26,951 Stephen Lloyd (Lib Dem) 22,620 Jake Lambert (Lab) 3,848 Stephen Gander (Brexit) 1,530 Ken Pollock (Ind) 185

FAVERSHAM & KENT MID CON HOLD Helen Whately (Con) 31,864 Jenny Reeves (Lab) 9,888 Hannah Amanda Perkin (Lib Dem) 6,170 Hannah Yvette Temple (Green) 2,103 Gary Butler (Ind) 369

FOLKESTONE & HYTHE CON HOLD Damian Collins (Con) 35,483 Laura Davison (Lab) 14,146 Simon Bishop (Lib Dem) 5,755 Georgina Treloar (Green) 2,706 Henry Bolton (Ind) 576 Colin Menniss (Soc Dem) 190 Rohen Kapur (Young) 80 Andy Thomas (SPGB) 69

GILLINGHAM & RAINHAM CON HOLD Rehman Chishti (Con) 28,173 Andy Stamp (Lab) 13,054 Alan Bullion (Lib Dem) 2,503 George Salomon (Green) 1,043 Rob McCulloch Martin (UKIP) 837 Peter Cook (Ind) 229 Roger Peacock (CPA) 119

GRAVESHAM CON HOLD Adam Holloway (Con) 29,580 Lauren Sullivan (Lab) 13,999 Ukonu Obasi (Lib Dem) 2,584 Marna Gilligan (Green) 1,397

HASTINGS & RYE CON HOLD Sally-Ann Hart (Con) 26,896 Peter Chowney (Lab) 22,853 Nick Perry (Lib Dem) 3,960 Paul Crosland (Ind) 565

HORSHAM CON HOLD Jeremy Quin (Con) 35,900 Louise Potter (Lib Dem) 14,773 Michael Jones (Lab) 9,424 Catherine Ross (Green) 2,668 Jim Duggan (Peace) 477

HOVE LAB HOLD Peter Kyle (Lab) 32,876 Robert Nemeth (Con) 15,832 Beatrice Bass (Lib Dem) 3,731 Ollie Sykes (Green) 2,496 Angela Hancock (Brexit) 1,111 Dame Dixon (Loony) 195 Charlotte Sabel (Ind) 150

LEWES CON HOLD Maria Caulfield (Con) 26,268 Oli Henman (Lib Dem) 23,811 Kate Chappell (Lab) 3,206 Johnny Denis (Green) 1,453 Paul Cragg (ND) 113

MAIDSTONE & THE WEALD CON HOLD Helen Grant (Con) 31,220 Daniel Robert Wilkinson (Lab) 9,448 James Martin Willis (Lib Dem) 8,482 Stuart Robert Jeffery (Green) – 2,172 Yolande Ann Kenward (Ind) 358

ROCHESTER & STROOD CON HOLD Kelly Tolhurst (Con) 31,151 Teresa Murray (Lab) 14,079 Graham Colley (Lib Dem) 3,717 Sonia Hyner (Green) 1,312 Roy Freshwater (UKIP) 1,080 Chris Spalding (Ind) 587

SEVENOAKS CON HOLD Laura Trott (Con) 30,932 Gareth Willis (Lib Dem) 10,114 Seamus McCauley (Lab) 6,946 Paul Wharton (Green) 1,974 Paulette Furse (Ind) 695 Sean Finch (Libertarian) 295

SITTINGBOURNE & SHEPPEY CON HOLD Gordon Henderson (Con) 34,742 Clive Johnson (Lab) 10,263 Ben Martin (Lib Dem) 3,213 Monique Bonney (Ind) 1,257 Sam Collins (Green) 1,188 Mad Mike Young (Loony) 404 Lee McCall (Ind) 327

SUSSEX MID CON HOLD Mims Davies (Con) 33,455 Robert Eggleston (Lib Dem) 15,258 Gemma Bolton (Lab) 11,218 Deanna Nicholson (Green) 2,234 Baron von Thunderclap (Loony) 550 Brett Mortensen (Advance) 47

THANET NORTH CON HOLD Sir Roger Gale (Con) 30,066 Coral Jones (Lab) 12,877 Angie Curwen (Lib Dem) 3,439 Rob Edwards (Green) 1,796

THANET SOUTH CON HOLD Craig Mackinlay (Con) 27,084 Rebecca Gordon-Nesbitt (Lab) 16,497 Martyn Pennington (Lib Dem) 2,727 Becky Wing (Green) 1,949

THURROCK CON HOLD Jackie Doyle-Price (Con) 27,795 John Kent (Lab) 16,313 Stewart Stone (Lib Dem) 1,510 James Woollard Ind (1,042) Ben Harvey (Green) 807

TONBRIDGE & MALLING CON HOLD Tom Tugendhat (Con) 35,784 Richard Morris (Lib Dem) 8,843 Dylan Jones (Lab) 8,286 April Clark (Green) 4,090

TUNBRIDGE WELLS CON HOLD Greg Clark (Con) 30,119 Ben Chapelard (Lib Dem) 15,474 Antonio Weiss (Lab) 8,098 Christopher Camp (Ind) 488 Nigel Peacock (Ind) 471

WEALDEN CON HOLD Nus Ghani (Con) 37,043 Chris Bowers (Lib Dem) 11,388 Angie Smith (Lab) 9,377 Georgia Taylor (Green) 3,099

WORTHING EAST & SHOREHAM CON HOLD Tim Loughton (Con) 27,107 Lavinia O'Connor (Lab) 19,644 Ashley Ridley (Lib Dem) 4,127 Leslie Groves Williams (Green) 2,006 Sophie Cook (ND) 255

WORTHING WEST CON HOLD Sir Peter Bottomley (Con) 30,475 Beccy Cooper (Lab) 15,652 Jamie Bennett (Lib Dem) 6,024 Jo Paul (Green) 2,008 David Aherne (Ind) 489

More on this story