Advertisement

  1. ITV Report

General Election Results: South

  • Stacey Poole has a round-up of the results for the South:

ALDERSHOT CON HOLD Leo Docherty (Con) 27,980 Howard Kaye (Lab) 11,282 Alan Hilliar (Lib Dem) 6,920 Donna Wallace (Green) 1,750

ARUNDEL & SOUTH DOWNS CON HOLD Andrew Griffith (Con) 35,566 Alison Bennett (Lib Dem) 13,045 Bella Sankey (Lab) 9,722 Isabel Thurston (Green) 2,519 Robert Wheal (Ind) 556

BASINGSTOKE CON HOLD Maria Miller (Con) 29,593 Kerena Marchant (Lab) 15,395 Sashi Mylvaganam (Lib Dem) 6,841 Jonathan Jenkin (Green) 2,138 Alan Stone (ND) 746

BOGNOR REGIS & LITTLEHAMPTON CON HOLD Nick Gibb (Con) 32,521 Alan Butcher (Lab) 10,018 Francis Oppler (Lib Dem) 5,645 Carol Birch (Green) 1,826 David Kurten (UKIP) 846 Andrew Elston (Ind) 367

BOURNEMOUTH EAST CON HOLD Tobias Ellwood (Con) 24,926 Corrie Drew (Lab) 16,120 Philip Dunn (Lib Dem) 5,418 Alasdair Keddie (Green) 2,049 Ben Aston (ND) 447 Emma Johnson (Ind) 314

BOURNEMOUTH WEST CON HOLD Conor Burns (Con) 24,550 David Stokes (Lab) 14,400 Jon Nicholas (Lib Dem) 4,931 Simon Bull (Green) 2,096

BRIGHTON KEMPTOWN LAB CO-OP HOLD Lloyd Russell-Moyle (Lab Co-op) 25,033 Joe Miller (Con) 16,972 Ben Thomas (Lib Dem) 2,964 Alexandra Phillips (Green) 2,237 Graham Cushway (Brexit) 1,327

BRIGHTON PAVILION GREEN HOLD Caroline Lucas (Green) 33,151 Adam Imanpour (Lab) 13,211 Emma Hogan (Con) 10,176 Richard Milton (Brexit) 770 Citizen Skwith (Loony) 301 Bob Dobbs (Ind) 212 Nigel Furness (UKIP) 177

CHICHESTER CON HOLD Gillian Keegan (Con) 35,402 Kate O'Kelly (Lib Dem) 13,912 Jay Morton (Lab) 9,069 Heather Barrie (Green) 2,527 Adam Brown (Libertarian) 224 Andrew Emerson (Patria) 109

CRAWLEY CON HOLD Henry Smith (Con) 27,041 Peter Lamb (Lab) 18,680 Khalil Yousuf (Lib Dem) 2,728 Iain Dickson (Green) 1,451

CHRISTCHURCH CON HOLD Sir Christopher Chope (Con) 33,894 Mike Cox (Lib Dem) 9,277 Andrew Dunne (Lab) 6,568 Chris Rigby (Green) 2,212

DORSET MID & NORTH POOLE CON HOLD Michael Tomlinson (Con) 29,548 Vikki Slade (Lib Dem) 14,650 Joanne Oldale (Lab) 3,402 Natalie Carswell (Green) 1,330

DORSET SOUTH CON HOLD Richard Drax (Con) 30,024 Carralyn Parkes (Lab) 12,871 Nick Ireland (Lib Dem) 5,432 Jon Orrell (Green) 2,246 Joseph Green (Ind) 485

DORSET WEST CON HOLD Chris Loder (Con) 33,589 Edward Morello (Lib Dem) 19,483 Claudia Sorin (Lab) 5,729 Kelvin Clayton (Green) 2,124

EASTLEIGH CON HOLD Paul Holmes (Con) 32,690 Lynda Murphy (Lib Dem) 17,083 Sam Jordon (Lab) 7,559 Ron Meldrum (Green) 1,639

FAREHAM CON HOLD Suella Braverman (Con) 36,459 Matthew Randall (Lab) 10,373 Matthew Winnington (Lib Dem) 8,006 Nick Lyle (Green) 2,412

GOSPORT CON HOLD Caroline Dinenage (Con) 32,226 Tom Chatwin (Lab) 8,948 Martin Pepper (Lib Dem) 5,473 Zoe Aspinall (Green) 1,806

HAMPSHIRE EAST CON HOLD Damian Hinds (Con) 33,446 David Buxton (Lib Dem) 13,750 Gaynor Austin (Lab) 6,287 Zoe Parker (Green) 2,600 Jim Makin (UKIP) 616 Eddie Trotter (JACP) 196

HAMPSHIRE NORTH EAST CON HOLD Ranil Jayawardena (Con) 35,280 Graham Cockarill (Lib Dem) 15,069 Barry Jones (Lab) 5,760 Culann Walsh (Green) 1,754 Tony Durrant (Ind) 831 "Howling Laud" Hope (Loony) 575

HAMPSHIRE NORTH WEST CON HOLD Kit Malthouse (Con) 36,591 Luigi Gregori (Lib Dem) 10,283 Liz Bell (Lab) 9,327 Lance Mitchell (Green) 2,717

HAVANT CON HOLD Alan Mak (Con) 30,051 Rosamund Knight (Lab) 8,259 Paul Gray (Lib Dem) 5,708 John Colman (Green) 1,597 Alan Black (Soc Dem) 344

HORSHAM CON HOLD Jeremy Quin (Con) 35,900 Louise Potter (Lib Dem) 14,773 Michael Jones (Lab) 9,424 Catherine Ross (Green) 2,668 Jim Duggan (Peace) 477

HOVE LAB HOLD Peter Kyle (Lab) 32,876 Robert Nemeth (Con) 15,832 Beatrice Bass (Lib Dem) 3,731 Ollie Sykes (Green) 2,496 Angela Hancock (Brexit) 1,111 Dame Dixon (Loony) 195 Charlotte Sabel (Ind) 150

ISLE OF WIGHT CON HOLD Bob Seely (Con) 41,815 Richard Quigley (Lab) 18,078 Vix Lowthion (Green) 11,338 Carl Feeney (Network) 1,542 Karl Love (Ind) 874 Daryll Pitcher (Ind) 795

LEWES CON HOLD Maria Caulfield (Con) 26,268 Oli Henman (Lib Dem) 23,811 Kate Chappell (Lab) 3,206 Johnny Denis (Green) 1,453 Paul Cragg (ND) 113

MEON VALLEY CON HOLD Flick Drummond (Con) 35,271 Lewis North (Lib Dem) 11,716 Matthew Bunday (Lab) 5,644 Malcolm Wallace (Green)

NEW FOREST EAST CON HOLD Julian Lewis (Con) 32,769 Julie Hope (Lab) 7,518 Bob Johnston (Lib Dem) 7,390 Nicola Jolly (Green) 2,434 Andrew Knight (AWP) 675

NEW FOREST WEST CON HOLD Sir Desmond Swayne (Con) 32,113 Jack Davies (Lib Dem) 7,710 Jo Graham (Lab) 6,595 Nick Bubb (Green) 3,888

POOLE CON HOLD Sir Robert Syms (Con) 29,599 Sue Aitkenhead (Lab Co-op) 10,483 Victoria Collins (Lib Dem) 7,819 Barry Harding-Rathbone (Green) 1,702 David Young (Ind) 848

PORTSMOUTH NORTH CON HOLD Penny Mordaunt (Con) 28,172 Amanda Martin (Lab) 12,392 Antonia Harrison (Lib Dem) 3,419 Lloyd Day (Green) 1,304 George Madgwick (ND) 623

PORTSMOUTH SOUTH LAB HOLD Stephen Morgan (Lab) 23,068 Donna Jones (Con) 17,705 Gerald Vernon-Jackson (Lib Dem) 5,418 John Kennedy (Brexit) 994 Steven George (JACP) 240

ROMSEY & SOUTHAMPTON NORTH CON HOLD Caroline Nokes (Con) 27,862 Craig Fletcher (Lib Dem) 16,990 Claire Ransom (Lab) 5,898 Geoff Bentley (UKIP) 640

SALISBURY CON HOLD John Glen (Con) 30,280 Victoria Charleston (Lib Dem) 10,544 Tom Corbin (Lab) 9,675 Rick Page (Green) 2,486 King Arthur Pendragon (Ind) 745

SOUTHAMPTON ITCHEN CON HOLD Royston Smith (Con) 23,952 Simon Letts (Lab) 19,454 Liz Jarvis (Lib Dem) 2,503 Osman Sen-Chadun (Green) 1,040 Kim Rose (UKIP) 472

SOUTHAMPTON TEST LAB HOLD Alan Whitehead (Lab) 22,256 Steven Galton (Con) 16,043 Joe Richards (Lib Dem) 3,449 Philip Crook (Brexit) 1,591 Katherine Barbour (Green) 1,433 Kev Barry (ND) 222

SURREY HEATH CON HOLD Michael Gove (Con) 34,358 Alasdair Pinkerton (Lib Dem) 16,009 Brahma Mohanty (Lab) 5,407 Sharon Galliford (Green) 2,252 David Roe (UKIP) 628

SURREY SOUTH WEST CON HOLD Jeremy Hunt (Con) 32,191 Paul Follows (Lib Dem) 23,374 Tim Corry (Lab) 4,775

SUSSEX MID CON HOLD Mims Davies (Con) 33,455 Robert Eggleston (Lib Dem) 15,258 Gemma Bolton (Lab) 11,218 Deanna Nicholson (Green) 2,234 Baron von Thunderclap (Loony) 550 Brett Mortensen (Advance) 47

WINCHESTER CON HOLD Steve Brine (Con) 28,430 Paula Ferguson (Lib Dem) 27,445 George Baker (Lab) 2,723 Teresa Skelton (JACP) 292

WORTHING EAST & SHOREHAM CON HOLD Tim Loughton (Con) 27,107 Lavinia O'Connor (Lab) 19,644 Ashley Ridley (Lib Dem) 4,127 Leslie Groves Williams (Green) 2,006 Sophie Cook (ND) 255

WORTHING WEST CON HOLD Sir Peter Bottomley (Con) 30,475 Beccy Cooper (Lab) 15,652 Jamie Bennett (Lib Dem) 6,024 Jo Paul (Green) 2,008 David Aherne (Ind) 489

More on this story